Model náměstí
Náměstí, tzv. rynk, byl centrem města. Již od založení města místa pro stavbu domů na náměstí náležela předním osadníkům, a tak vznikal tzv. městský patriciát. Náměstí měla nejčastěji tvar čtyřúhelníku, ulicovitý půdorys byl spíše výjimkou. I přes svoji důležitost se hezký vzhled a hygiena začali dostávat do popředí zájmu až v pozdním středověku – například plocha bývala vydlážděna v menších městech až koncem 15. století. Ještě mnohem později se ve městech objevilo veřejné osvětlení.
Boskovice zobrazené na mapě I. vojenského mapování
Na náměstí se nacházely významné budovy – radnice, kostel a kupecké domy. Jako zdroj vody sloužila studna, či kašna, která se nacházela uprostřed náměstí. Pro výstrahu na náměstí býval pranýř, který mohl mít podobu sloupu, klece, či dřevěného domečku. Na pranýř byli umisťováni zločinci, kteří byli odsouzeni pouze k mírným trestům.
Model jednoho z domů na náměstí
Podoba městského domu prošla složitým vývojem – od polozemnice až po patrový dům. Pokud bychom měli hovořit o podobě domu na konci středověku a počátku novověku, řekli bychom, že se skládal z několika částí. Nad sklepem se nacházelo přízemí s velkou síní tzv. mázhauzem, který sloužil k řemeslům, obchodu či provozování hostince. Obytné prostory se nacházely v prvním patře a běžně byly zvětšeny arkýřem. Průchod městem „suchou nohou“ umožňovalo podloubí.
Rozhovor s pamětníkem o domech na náměstí – historie domu na náměstí, kde je dnes městská policie.
Náměstí v čase
Archiv pomocného historického materiálu MRB
České město ve středověku
http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=…
Veduta města Boskovice z roku 1728. AMB, fond V 3, Knihovna Mitrovského, Hofferiana, sbírka vedut moravských měst. Boskovice. http://veduta-art.cz/?part1=mapy-veduty&part2=21-Hofferiana&part3=66-Bo…