Prapor Morkovských ze Zástřizl

Prapor Morkovských ze Zástřizl

Psal se rok 2008 a v římskokatolickém kostele svatého Jakuba v Boskovicích probíhala výměna dlažby. Při těchto pracích došlo k objevu dosud neznámé hrobky, kde se nacházelo torzo železné přilby a několik textilií. Tyto předměty byly jistě součástí rekvizit nesených v pohřebním průvodu šlechtice. Vzhledem k tomu, že v hrobce byla téměř 90% vlhkost, je možné považovat dochování textilií téměř za zázrak. Při zkoumání byla zjištěna přítomnost bakterií, které byly pro dochování látky nebezpečné. Hledání vhodného způsobu ošetření látky trvalo proto více než rok. 

Záchranné práce byly svěřeny jediné odbornici na tzv. funerální textilie v ČR Vendulce Otavské. Ta zjistila, že velikost praporu byla 169 x 304 cm a k jeho výrobě byla použita technika malování na hedvábí.

V levé části praporu se nachází erb Morkovských ze Zástřizl: tři pštrosí pera, dvě červená a uprostřed jedno bílé, zlatá pohanská koruna a stříbrná lilie na červeném poli štítu, vše ve zlatém vínku.

Dochovaly se především části, kde se nalézala velká vrstva barvy, nebo části na okrajích praporu, které byly zpevněny třásněmi.

V pravé, tedy vlající, části praporu se dochovaly červené plaménky se zlatou nebo stříbrnou (dnes zčernalou) jiskrou vepředu a část červené stuhy.

Z nápisu na praporu se dochovaly pouze spodní části písmen a tak nebyl dosud rozluštěn. Mohlo by se snad jednat o rodové heslo – RELIGIO ET PATRIA.

Prapor Morkovských

Prapor
Prapor Prapor Prapor Prapor Prapor Prapor Prapor Prapor Prapor Prapor
Použité zdroje

https://www.boskovice.cz/unikat-je-pripraveny-k-vystaveni/d-18640
Šlechtický rod Morkovských ze Zástřizl na Boskovicích. Boskovice 2017.