Oděv v 19. století - ženské šaty

Oděv v 19. století

Předtím, než vejdeme do neklidného 20. století, podívejme se na, především pro ženy, příjemné téma - dámskou módu 19. století. Toto století lze označit jako období, kdy byl způsob oblékání silně určen tím, k jaké sociální vrstvě člověk patřil. Od poloviny 19. století se však i v měšťanských rodinách klade větší důraz na módu jako takovou (tedy nejen na čistotu a podobné věci). Oděv se i zde stává dokladem stupně společenské prosperity a společenského postavení. Dívky byly vedeny k tomu, aby si oděv dokázaly (alespoň částečně) ušít samy. Pokud bychom v tomto období hledali zdroj módní inspirace, byla by to Paříž.

Ideální ženská silueta 2. poloviny 19. století aneb pro krásu se musí trpět

Ideál ženské krásy by se v tomto období dal popsat následujícími slovy: plná ženská silueta a štíhlý pas (zaručený šněrováním korzetu). Dlouhou dobu byl důraz kladen na dolní partie těla (z krinolíny vznikl tzv. honzík). Teprve na konci století se zájem přesunuje na poprsí, kde zůstává minimálně do 40. let 20. století.

A zde vidíme výsledek...

Móda byla mnohdy škodlivá. Korzet způsoboval deformace orgánů, hrudníku a páteře. Empírové šaty byly sice pohodlné, ale materiály příliš nehřály, a navíc se pro dokonalejší vykreslení siluety namáčely šaty před oblečením do vody. 

Ač se to zdá neuvěřitelné, jsou to plavky.

„Plavky“, které ženy používaly v druhé polovině 19. století, vyobrazené v knize Dějiny odívání od Ludmily Kybalové. Je zajímavé, že siluetou zcela kopírovaly krinolínu, pokud pomineme kratší sukni a pod ní kalhoty sahající nad kotníky.

Na Boskovicku bychom však mnohem častěji potkali takto oděné ženy

Slavnostní oděv žen na Boskovicku před 1. světovou válkou vyobrazený v knize Lidová kultura a nářečí na Boskovicku. (Fotografie ze soukromé sbírky.)

Empírový oděv (1800 až 1820) - pohodlný, nicméně v zimě nepříliš hřejivý

Biedermeier (1820 až 1835)

Druhé rokoko (1830 - 1870) - takové šaty máme patrně nejvíce spojené s císařovnou Sissi

Móda honzíků (1870 až 1900) - tzv. honzíkem máme na mysli část ženské sukně / šatů, které zdůrazňovala zadní partie

Secese (přelom 19. a 20. století) - večerní róba

Secese (přelom 19. a 20. století)

A zde můžete vidět, jak se jednotlivé části oděvu oblékaly.

Součásti dámského oděvu na konci 19. století.

Součásti dámského oděvu na konci 19. století.
Jedná se o oděv ženy z vyšší či střední vrstvy společnosti 2. poloviny 19. století, konkrétně kolem roku 1887. Na obrázku chybí pouze spodní prádlo, které je zajímavé tím, že mezi nohama byl stále ještě volný otvor, který umožňoval v době dlouhých sukní snadnější odskočení si na toaletu.

1
Punčochy

Punčochy byly opatřeny mašlemi, které umožňovali snadné zavázání a zaručovaly, že punčochy držely na svém místě. Materiálů se používalo několik a lišily se podle ročního období: v zimě se nosily vlněné punčochy, v teplejších obdobích roku hedvábné či bavlněné. 

zpět na plánek
2
Boty

Boty, které zde můžete vidět nejsou na šněrování (které v té době bylo běžné) ale na knoflíčky. Speciální háček umožňoval jejich snadnější zapnutí.

zpět na plánek
3
Korzet

Korzet se nejdříve zapnul v přední části a teprve následně se šněroval vzadu. Většinou se utahoval korzet na dvakrát, aby si na něj tělo zvyklo, a tak bylo možné větší utažení. S jeho oblékáním mohla pomoci služebná, ale ženy to zvládaly i samy. 

zpět na plánek
4
Lehká spodnička

Lehká spodnička se nosívala v chladnějších obdobích roku, v létě byla vynechávána. 

zpět na plánek
5
Košilka

Košilka skrývala korzet, aby nebyl vidět, a také pomáhala odsávat pot, aby se nedostal na svrchní části oděvu. Zapínala se na knoflíčky.

zpět na plánek
6
Honzík

Honzík, neboli vycpávka ženských sukní, je v tomto případě otevřený. Běžně ale mohl být i pokrytý látkou. Ač to tak možná nevypadá, tak i s touto částí oděvu si bylo možné sednout. Jak je to možné? Honzík byl totiž „sklápěcí“.

zpět na plánek
7
Hlavní spodnička

Hlavní spodnička byla nepominutelnou součástí oděvu. Umisťovala na přes Honzík a vzadu bylo více látky než vepředu.

zpět na plánek
8
Sukně

Sukně byla již svrchní součástí oděvu a na její výrobu byla používána bavlna nebo hedvábí. Sukně měly kapsy – velké se nacházely ve švech a docela maličké byly umístěné v pase. Ty sloužily na mince nebo na hodinky. 

zpět na plánek
9
Draperie

Draperie neboli přehoz přes sukni.

zpět na plánek
10
Kabátek

Kabátek se nejdříve zapínal vnitřním páskem, který se nacházel v pase a teprve potom jej bylo možné zapnout na knoflíčky.

zpět na plánek
11
Čepec

Čepec se vázal mašlemi pod bradou. 

zpět na plánek
Použité zdroje

https://www.forbes.com/sites/kristinakillgrove/2015/11/16/how-corsets-d…
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/22/Wasp_waist.png
Kybalová, Ludmila: Dějiny odívání. Od empíru k druhému rokoku. Praha 2004.
Lenderová, Milena: Z dějin české každodennosti. Život v 19. století. Praha 2017.
Válka, Miroslav (ed.) a kol.: Lidová kultura a nářečí na Boskovicku. Boskovice 2009.