Hlína
Objev pálené hlíny náleží již mladopaleolitickým lovcům před téměř 30 000 lety. V mladší době kamenné vznikají první keramické nádoby. Pravěká keramika byla vyráběna většinou v ruce, vytažením z jednoho kusu hlíny nebo spájením hliněných válečků kladených na sebe. Výrobu keramiky na hrnčířském kruhu u nás zavedli až Keltové v době laténské.
Nádoby se vypalovaly nejprve na otevřených ohništích a v jednoduchých pecích, později ve specializovaných dvoukomorových pecích. Zdobení nádob mělo užitkový (pro lepší uchopení nádoby – drsnění povrchu např. slámováním, dále různé úchyty a výčnělky) a estetický význam.
Rozlišujeme keramiku sídlištní a keramiku pohřební, většinou zdobenější, která byla určena jako milodar zemřelým do hrobu.
Výroba keramiky vytažením z jednoho kusu hlíny a výroba keramiky spájením hliněných válečků.
Výroba keramiky na hrnčířském kruhu - postup, který na naše území přinesli Keltové.
Lid kultury zvoncovitých pohárů je často považován především za skvělé lukostřelce. Luky byly často součástí pohřební výbavy a jako ozdobu využíval tento lid i tzv. lukovité závěsky - viz. foto.
Zdroj: https://bellbeakerblogger.blogspot.com/2016/08/about-bow-shaped-and-rod…
Toulec umožňoval snadnější přenášení šípů.
Břidlicové nátepní destičky sloužily jako ochrana zápěstí před zpětným nárazem tětivy luku. Destička na fotografii se nachází v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.
Ze všech eneolitických kultur měl lid zvoncovitých pohárů nejbohatší kovovou výbavu.
Zdroj: https://bellbeakerblogger.blogspot.com/search?q=dagger
Keramika ve středověku
Archeologická sbírka MRB
https://www.wissenschaft.de/geschichte-archaeologie/schnurkeramik-toepferinnen-auf-reisen/